Cena člověka

Jaká je cena člověka?

Když si vezmeme cenu materiálu, ze kterého je člověk sestavený, tak je to cena velmi zanedbatelná – pár litrů vody, železo, vápník, trocha křemíku, stopa hořčíku, .. atd. Ve sběrných surovinách to vydá za pár haléřů.

Mysleme ale na špičkové fotbalisty nebo hokejisty. Za ně kluby platí milionové částky, aby přestoupili z jednoho klubu do druhého. Nedávno nabízeli za přestup Neimara z FC Barcelony do Realu Madrid 250 milionů euro! Ani naši fotbalisté nejsou pozadu. Za Dočkala zaplatili Číňané také pár desítek milionů. Když tato hvězda splní vysoké očekávání, je oslavovaná, jestliže selže, je stále častěji střídaná, zůstává často na lavici náhradníků a je jen pro posměch. Jejich cena je určovaná především sportovními výkony.

Jakou tedy má cenu člověk? Každý člověk je cenným Božím stvořením se zvláštními dary a schopnostmi. Ale hříchem byla „dráha“ člověka pokřivena. Hřích vytvořil bariéru mezi ním a Bohem.

Bůh je svatý. Nemůže trpět hřích a jednou bude každý hřích soudit. A přece se člověka nevzdává, nedává ho na stranu jako bezcenného. Stále ještě miluje své stvoření. Dokázal to i tím, že vydal na smrt svého jediného Syna, aby nám mohl skrze něj odpustit provinění. Provedl ho nesmírným utrpením, než skončil na kříži, aby třetího dne byl vzkříšen. Tolik jsme cenní v Božích očích! Snaží se o záchranu i těch nejhříšnějších, aby nepropadli smrti. Z lidského hlediska – obětovali byste své dítě za nejposlednějšího opilce, prostitutku, rváče či zloděje? Ne my ne! Ale Bůh to tak udělal ve své veliké dobrotě a lásce k nám lidem.

Přeji si, abychom mohli nakonec vejít k němu do slávy a věčnosti. Jsme cennější než všichni fotbalisté zvučných jmen. Ježíš Kristus za nás zaplatil nekonečně vysokou cenu – dal svůj vlastní život! Z této ceny můžeme vyčíst cenu člověka pro Boha.

Neboť Bůh tak miloval svět, že dal svého jediného Syna, aby žádný, kdo v něho věří, nezahynul, ale měl život věčný. (Bible, verš z Janova evangelia)